Bore Diameter5/8 inBore TypeBored to SizeFace Width0.66 inFinishPaintedHub Diameter1.38 inHub Projection0.44 inMaterialSteelNon-StandardNONumber of Grooves1Outside diameter (in)1.55Pitch diameter (in) (3L)0.96Pitch diameter (in) (4L)1.30Series7807Suitable For Use WithTruflex 3L or 4L Cross Section V-BeltsTypeLight Duty Solid
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Face Width | 0.66 in |
| Finish | Painted |
| Hub Diameter | 1.38 in |
| Hub Projection | 0.44 in |
| Material | Steel |
| Non-Standard | NO |
| Number of Grooves | 1 |
| Outside diameter (in) | 1.55 |
| Pitch diameter (in) (3L) | 0.96 |
| Pitch diameter (in) (4L) | 1.30 |
| Series | 7807 |
| Suitable For Use With | Truflex 3L or 4L Cross Section V-Belts |
| Type | Light Duty Solid |