Assembled with high speed ringsFalseAssembled with High Speed RingsFalseCap screwsMetric CapscrewsCap ScrewsMetric CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)3650 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)3650 in/lbsContinuous torque rating (Nm)412 NmContinuous Torque Rating (Nm)412 NmCoupling sizeES30MCoupling SizeES30MCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight9.00Length9.00Major diameter of coupling (in)8.25 inMajor Diameter of Coupling (in)8.25 inMajor diameter of coupling (mm)210 mmMajor Diameter of Coupling (mm)210 mmMax speed rating (rpm)4200 rpmMaximum Speed Rating (rpm)4200 rpmNet Weight4.45SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume11.946Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitKGWidth9.00
| Assembled with high speed rings | False |
| Assembled with High Speed Rings | False |
| Cap screws | Metric Capscrews |
| Cap Screws | Metric Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 3650 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 3650 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 412 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 412 Nm |
| Coupling size | ES30M |
| Coupling Size | ES30M |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 9.00 |
| Length | 9.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 8.25 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 8.25 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 210 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 210 mm |
| Max speed rating (rpm) | 4200 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 4200 rpm |
| Net Weight | 4.45 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 11.946 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | KG |
| Width | 9.00 |