Coupling size1035GHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)7 inHub length through bore (in)4.19 inHub materialSteelHub styleStandardHub typeFlexLength4.19Max hub Straight Bore Diameter (in)4.875 inMin hub straight bore diameter (in)2 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.094Volume unitHectoliterWidth7.60
| Coupling size | 1035G |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 7 in |
| Hub length through bore (in) | 4.19 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Length | 4.19 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 4.875 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.094 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 7.60 |