Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)1160 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)1160 in/lbsContinuous torque rating (Nm)131 NmContinuous Torque Rating (Nm)131 NmCoupling sizeES5-RCoupling SizeES5-RCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight7.00Length5.00Major diameter of coupling (in)5.38 inMajor Diameter of Coupling (in)5.38 inMajor diameter of coupling (mm)137 mmMajor Diameter of Coupling (mm)137 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight4.20SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume2.868Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth5.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 1160 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 1160 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 131 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 131 Nm |
| Coupling size | ES5-R |
| Coupling Size | ES5-R |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 7.00 |
| Length | 5.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 5.38 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 5.38 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 137 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 137 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 4.20 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 2.868 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.00 |