Coupling size1100TCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)5.59 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)8.062 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeLong T-HubLength7.90Max hub Straight Bore Diameter (in)4 inMax hub straight bore diameter (mm)110 mmMin hub straight bore diameter (in)1.625 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)42 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume6.214Volume unitCDMWidth8.00
| Coupling size | 1100T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 5.59 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 8.062 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | Long T-Hub |
| Length | 7.90 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 4 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 110 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.625 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 42 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 6.214 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 8.00 |