Coupling size1015GHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)3.4 inHub length through bore (in)1.94 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)2.375 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.3125 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.625 inLength6.00Max hub Straight Bore Diameter (in)2.374 inMin hub straight bore diameter (in)2.373 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume3.54Volume unitCDMWidth6.00
| Coupling size | 1015G |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 3.4 in |
| Hub length through bore (in) | 1.94 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 2.375 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.3125 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.625 in |
| Length | 6.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.374 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.373 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 3.54 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 6.00 |