Coupling size1140T31/35Coupling styleSpacerCoupling typeGridHeight12.00Hub barrel outside diameter (in)10.5 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)6 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT31/T35 Shaft HubLength12.00Max hub Straight Bore Diameter (in)8 inMax hub straight bore diameter (mm)210 mmMin hub straight bore diameter (in)3.5 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)89 mmProductT31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume35.844Volume unitCDMWidth15.19
| Coupling size | 1140T31/35 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling type | Grid |
| Height | 12.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 10.5 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 6 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T31/T35 Shaft Hub |
| Length | 12.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 8 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 210 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 3.5 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 89 mm |
| Product | T31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 35.844 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 15.19 |