Coupling size1030TCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)1.94 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)4.125 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeLong T-HubLength3.50Max hub Straight Bore Diameter (in)1.375 inMax hub straight bore diameter (mm)35 mmMin hub straight bore diameter (in)0.5 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)13 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume1.204Volume unitCDMWidth3.50
| Coupling size | 1030T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 1.94 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 4.125 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | Long T-Hub |
| Length | 3.50 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 1.375 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 35 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.5 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 13 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.204 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 3.50 |