Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsStainless Steel Metric CapscrewsCap ScrewsStainless Steel Metric CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)550 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)550 in/lbsContinuous torque rating (Nm)62 NmContinuous Torque Rating (Nm)62 NmCoupling sizeES4-RMJCoupling SizeES4-RMJCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight8.00Length4.00Major diameter of coupling (in)4.56 inMajor Diameter of Coupling (in)4.56 inMajor diameter of coupling (mm)116 mmMajor Diameter of Coupling (mm)116 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight3.22SeriesElements-FlexibleShoe coatingAnti-CorrosionShoe CoatingAnti-CorrosionUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.693Volume unitGLLVolume UnitGLLWeight unitLBWidth5.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Stainless Steel Metric Capscrews |
| Cap Screws | Stainless Steel Metric Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 550 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 550 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 62 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 62 Nm |
| Coupling size | ES4-RMJ |
| Coupling Size | ES4-RMJ |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 8.00 |
| Length | 4.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 4.56 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 4.56 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 116 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 116 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 3.22 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Anti-Corrosion |
| Shoe Coating | Anti-Corrosion |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.693 |
| Volume unit | GLL |
| Volume Unit | GLL |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.00 |