Coupling size1120TCoupling typeGridHeight9.00Hub barrel outside diameter (in)7.06 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)5.88 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT-HubLength12.50Max hub Straight Bore Diameter (in)5 inMax hub straight bore diameter (mm)140 mmMin hub straight bore diameter (in)2.375 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)61 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume23.044Volume unitCDMWidth12.50
| Coupling size | 1120T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 9.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 7.06 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 5.88 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T-Hub |
| Length | 12.50 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 5 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 140 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.375 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 61 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 23.044 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 12.50 |