Coupling size1050T31/35Coupling styleSpacerCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)3.44 inHub bore fitClearanceHub length through bore (in)5.32 inHub materialSteelHub set screw axial location (in)1.6 inHub straight bore diameter [Nom] (in)2 inHub styleBoredHub typeT31/T35 Shaft HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.25 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.5 inLength5.50Max hub Straight Bore Diameter (in)2.001 inMin hub straight bore diameter (in)2 inNumber of keyways1Number of set screws1ProductT31_T35 Series Standard Bore Shaft HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume2.974Volume unitCDMWidth5.50
| Coupling size | 1050T31/35 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 3.44 in |
| Hub bore fit | Clearance |
| Hub length through bore (in) | 5.32 in |
| Hub material | Steel |
| Hub set screw axial location (in) | 1.6 in |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 2 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T31/T35 Shaft Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.25 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.5 in |
| Length | 5.50 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.001 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 1 |
| Product | T31_T35 Series Standard Bore Shaft Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 2.974 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 5.50 |