Angular misalignment0.5000, 0.5Axial misalignment0.3750 in, 9.525 mmBore dia max5.3750 inBore dia min2.3750 inBore length4.8000 in, 121.92 mmCoupling componentSpacer hubCoupling size1120Coupling styleGridCoupling typeMetallicHorsepower per 100 rat191.9900 hp, 143.167 kWLubrication typeGreaseMax temperature rating215.0000 F, 101.667 CMin temperature rating-22.0000 F, -30.0 CParallel misalignment0.0120 in, 0.305 mmRated Torque121000.0000 lbf, 538234.815 NShaft attachmentRough boreShaft spacingSpacer
| Angular misalignment | 0.5000, 0.5 |
| Axial misalignment | 0.3750 in, 9.525 mm |
| Bore dia max | 5.3750 in |
| Bore dia min | 2.3750 in |
| Bore length | 4.8000 in, 121.92 mm |
| Coupling component | Spacer hub |
| Coupling size | 1120 |
| Coupling style | Grid |
| Coupling type | Metallic |
| Horsepower per 100 rat | 191.9900 hp, 143.167 kW |
| Lubrication type | Grease |
| Max temperature rating | 215.0000 F, 101.667 C |
| Min temperature rating | -22.0000 F, -30.0 C |
| Parallel misalignment | 0.0120 in, 0.305 mm |
| Rated Torque | 121000.0000 lbf, 538234.815 N |
| Shaft attachment | Rough bore |
| Shaft spacing | Spacer |