Cap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)27650 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)27650 in/lbsContinuous torque rating (Nm)3124 NmContinuous Torque Rating (Nm)3124 NmCoupling sizeE70Coupling SizeE70Coupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight14.00Length7.00Major diameter of coupling (in)14 inMajor Diameter of Coupling (in)14 inMajor diameter of coupling (mm)356 mmMajor Diameter of Coupling (mm)356 mmMax speed rating (rpm)3600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)3600 rpmNet Weight23.10SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.225Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth14.00
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 27650 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 27650 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 3124 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 3124 Nm |
| Coupling size | E70 |
| Coupling Size | E70 |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 14.00 |
| Length | 7.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 14 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 14 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 356 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 356 mm |
| Max speed rating (rpm) | 3600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 3600 rpm |
| Net Weight | 23.10 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.225 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 14.00 |