Assembled with high speed ringsFalseAssembled with High Speed RingsFalseCap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)12500 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)12500 in/lbsContinuous torque rating (Nm)1412 NmContinuous Torque Rating (Nm)1412 NmCoupling sizeES60Coupling SizeES60Coupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight13.00Length12.00Major diameter of coupling (in)12.5 inMajor Diameter of Coupling (in)12.5 inMajor diameter of coupling (mm)318 mmMajor Diameter of Coupling (mm)318 mmMax speed rating (rpm)2800 rpmMaximum Speed Rating (rpm)2800 rpmNet Weight29.32SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.307Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth12.00
| Assembled with high speed rings | False |
| Assembled with High Speed Rings | False |
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 12500 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 12500 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 1412 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 1412 Nm |
| Coupling size | ES60 |
| Coupling Size | ES60 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 13.00 |
| Length | 12.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 12.5 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 12.5 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 318 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 318 mm |
| Max speed rating (rpm) | 2800 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 2800 rpm |
| Net Weight | 29.32 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.307 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 12.00 |