Coupling size1055GHeight24.00Hub barrel outside diameter (in)11 inHub length through bore (in)6.62 inHub materialSteelHub styleStandardHub typeFlexLength6.62Max hub Straight Bore Diameter (in)8.25 inMin hub straight bore diameter (in)4 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume31.243Volume unitCDMWidth12.00
| Coupling size | 1055G |
| Height | 24.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 11 in |
| Hub length through bore (in) | 6.62 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Length | 6.62 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 8.25 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 4 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 31.243 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 12.00 |