Coupling size1070T31/35Coupling styleSpacerCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)4.31 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)3.13 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT31/T35 Shaft HubLength6.70Max hub Straight Bore Diameter (in)3.125 inMax hub straight bore diameter (mm)85 mmMin hub straight bore diameter (in)0.75 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)20 mmProductT31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume4.48Volume unitCDMWidth6.80
| Coupling size | 1070T31/35 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.31 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 3.13 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T31/T35 Shaft Hub |
| Length | 6.70 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 3.125 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 85 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.75 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 20 mm |
| Product | T31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 4.48 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 6.80 |