Bored for bushing size3020 BSWBored For Bushing Size3020 BSWCoupling size60MCoupling Size60MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight9.00Hub barrel outside diameter (in)8.75 inHub Barrel Outside Diameter (in)8.75 inHub bore fitTaper lockHub Bore FitTaper LockHub length (in)2 inHub Length (in)2 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub styleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Hub StyleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Length3.00Net Weight17.40SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume3.982Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth9.00
| Bored for bushing size | 3020 BSW |
| Bored For Bushing Size | 3020 BSW |
| Coupling size | 60M |
| Coupling Size | 60M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 9.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 8.75 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 8.75 in |
| Hub bore fit | Taper lock |
| Hub Bore Fit | Taper Lock |
| Hub length (in) | 2 in |
| Hub Length (in) | 2 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Hub Style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Length | 3.00 |
| Net Weight | 17.40 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 3.982 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 9.00 |