Assembled with high speed ringsFalseAssembled with High Speed RingsFalseCap screwsStainless Steel CapscrewsCap ScrewsStainless Steel CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)39500 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)39500 in/lbsContinuous torque rating (Nm)4463 NmContinuous Torque Rating (Nm)4463 NmCoupling sizeES80JCoupling SizeES80JCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight24.00Length24.00Major diameter of coupling (in)16 inMajor Diameter of Coupling (in)16 inMajor diameter of coupling (mm)406 mmMajor Diameter of Coupling (mm)406 mmMax speed rating (rpm)1800 rpmMaximum Speed Rating (rpm)1800 rpmNet Weight41.20SeriesElements-FlexibleShoe coatingAnti-CorrosionShoe CoatingAnti-CorrosionUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume2.265Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth24.00
| Assembled with high speed rings | False |
| Assembled with High Speed Rings | False |
| Cap screws | Stainless Steel Capscrews |
| Cap Screws | Stainless Steel Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 39500 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 39500 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 4463 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 4463 Nm |
| Coupling size | ES80J |
| Coupling Size | ES80J |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 24.00 |
| Length | 24.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 16 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 16 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 406 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 406 mm |
| Max speed rating (rpm) | 1800 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 1800 rpm |
| Net Weight | 41.20 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Anti-Corrosion |
| Shoe Coating | Anti-Corrosion |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 2.265 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 24.00 |