Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsStainless Steel CapscrewsCap ScrewsStainless Steel CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)365 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)365 in/lbsContinuous torque rating (Nm)41 NmContinuous Torque Rating (Nm)41 NmCoupling sizeES3J-RCoupling SizeES3J-RCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight9.00Length9.00Major diameter of coupling (in)4 inMajor Diameter of Coupling (in)4 inMajor diameter of coupling (mm)102 mmMajor Diameter of Coupling (mm)102 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight2.65SeriesElements-FlexibleShoe coatingAnti-CorrosionShoe CoatingAnti-CorrosionUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume11.946Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth9.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Stainless Steel Capscrews |
| Cap Screws | Stainless Steel Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 365 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 365 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 41 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 41 Nm |
| Coupling size | ES3J-R |
| Coupling Size | ES3J-R |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 9.00 |
| Length | 9.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 4 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 4 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 102 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 102 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 2.65 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Anti-Corrosion |
| Shoe Coating | Anti-Corrosion |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 11.946 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 9.00 |