Bored for bushing size1610 BSWBored For Bushing Size1610 BSWCoupling size20MCoupling Size20MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight5.00Hub barrel outside diameter (in)4.48 inHub Barrel Outside Diameter (in)4.48 inHub bore fitTaper lockHub Bore FitTaper LockHub length (in)1 inHub Length (in)1 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub styleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Hub StyleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Length2.00Net Weight2.78SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.819Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth5.00
| Bored for bushing size | 1610 BSW |
| Bored For Bushing Size | 1610 BSW |
| Coupling size | 20M |
| Coupling Size | 20M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 5.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.48 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 4.48 in |
| Hub bore fit | Taper lock |
| Hub Bore Fit | Taper Lock |
| Hub length (in) | 1 in |
| Hub Length (in) | 1 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Hub Style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Length | 2.00 |
| Net Weight | 2.78 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.819 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.00 |