Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsMetric CapscrewsCap ScrewsMetric CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)55500 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)55500 in/lbsContinuous torque rating (Nm)6270 NmContinuous Torque Rating (Nm)6270 NmCoupling sizeVSX460-RCoupling SizeVSX460-RCoupling styleExtended SpacerCoupling StyleExtended SpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialPolyurethane (Yellow)Element MaterialPolyurethane (Yellow)Height24.00Length24.00Major diameter of coupling (in)18.11 inMajor Diameter of Coupling (in)18.11 inMajor diameter of coupling (mm)460 mmMajor Diameter of Coupling (mm)460 mmMax speed rating (rpm)1800 rpmMaximum Speed Rating (rpm)1800 rpmNet Weight70.95SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume2.265Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth24.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Metric Capscrews |
| Cap Screws | Metric Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 55500 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 55500 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 6270 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 6270 Nm |
| Coupling size | VSX460-R |
| Coupling Size | VSX460-R |
| Coupling style | Extended Spacer |
| Coupling Style | Extended Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Polyurethane (Yellow) |
| Element Material | Polyurethane (Yellow) |
| Height | 24.00 |
| Length | 24.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 18.11 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 18.11 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 460 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 460 mm |
| Max speed rating (rpm) | 1800 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 1800 rpm |
| Net Weight | 70.95 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 2.265 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 24.00 |