Coupling size1100T31/35Coupling styleSpacerCoupling typeGridHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)6.75 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)3.56 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT31/T35 Shaft HubLength3.56Max hub Straight Bore Diameter (in)4.75 inMax hub straight bore diameter (mm)130 mmMin hub straight bore diameter (in)1.5 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)39 mmProductT31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume10.375Volume unitCDMWidth9.88
| Coupling size | 1100T31/35 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling type | Grid |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 6.75 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 3.56 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T31/T35 Shaft Hub |
| Length | 3.56 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 4.75 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 130 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.5 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 39 mm |
| Product | T31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 10.375 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 9.88 |