Cap screwsMetric CapscrewsCap ScrewsMetric CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)22125 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)22125 in/lbsContinuous torque rating (Nm)2500 NmContinuous Torque Rating (Nm)2500 NmCoupling sizeE70MCoupling SizeE70MCoupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight14.00Length7.00Major diameter of coupling (in)14 inMajor Diameter of Coupling (in)14 inMajor diameter of coupling (mm)356 mmMajor Diameter of Coupling (mm)356 mmMax speed rating (rpm)3600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)3600 rpmNet Weight8.10SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.225Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitKGWidth14.00
| Cap screws | Metric Capscrews |
| Cap Screws | Metric Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 22125 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 22125 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 2500 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 2500 Nm |
| Coupling size | E70M |
| Coupling Size | E70M |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 14.00 |
| Length | 7.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 14 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 14 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 356 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 356 mm |
| Max speed rating (rpm) | 3600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 3600 rpm |
| Net Weight | 8.10 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.225 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | KG |
| Width | 14.00 |