Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)290 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)290 in/lbsContinuous torque rating (Nm)33 NmContinuous Torque Rating (Nm)33 NmCoupling sizeES2-RCoupling SizeES2-RCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight6.00Length6.00Major diameter of coupling (in)3.5 inMajor Diameter of Coupling (in)3.5 inMajor diameter of coupling (mm)89 mmMajor Diameter of Coupling (mm)89 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight1.69SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume3.54Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth6.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 290 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 290 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 33 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 33 Nm |
| Coupling size | ES2-R |
| Coupling Size | ES2-R |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 6.00 |
| Length | 6.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 3.5 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 3.5 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 89 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 89 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 1.69 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 3.54 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 6.00 |