Coupling size1015GCoupling typeGearHeight12.00Hub barrel outside diameter (in)4.14 inHub length through bore (in)1.82 inHub materialSteelHub shoulder diameter (in)6 inHub styleRigidHub typeShrouded BoltLength2.00Max hub Straight Bore Diameter (in)2.9375 inMin hub straight bore diameter (in)0.75 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Shrouded Bolts Rigid HubsSeriesHubs-RigidUnit of dimensioninVolume2.36Volume unitCDMWidth6.00
| Coupling size | 1015G |
| Coupling type | Gear |
| Height | 12.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.14 in |
| Hub length through bore (in) | 1.82 in |
| Hub material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 6 in |
| Hub style | Rigid |
| Hub type | Shrouded Bolt |
| Length | 2.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.9375 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.75 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Shrouded Bolts Rigid Hubs |
| Series | Hubs-Rigid |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 2.36 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 6.00 |