Cap screwsMetric CapscrewsCap ScrewsMetric CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)49375 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)49375 in/lbsContinuous torque rating (Nm)5578 NmContinuous Torque Rating (Nm)5578 NmCoupling sizeE80MCoupling SizeE80MCoupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight16.00Length9.00Major diameter of coupling (in)16 inMajor Diameter of Coupling (in)16 inMajor diameter of coupling (mm)406 mmMajor Diameter of Coupling (mm)406 mmMax speed rating (rpm)2000 RPMMaximum Speed Rating (rpm)2000 rpmNet Weight37.45SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume37.756Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth16.00
| Cap screws | Metric Capscrews |
| Cap Screws | Metric Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 49375 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 49375 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 5578 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 5578 Nm |
| Coupling size | E80M |
| Coupling Size | E80M |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 16.00 |
| Length | 9.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 16 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 16 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 406 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 406 mm |
| Max speed rating (rpm) | 2000 RPM |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 2000 rpm |
| Net Weight | 37.45 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 37.756 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 16.00 |