Coupling size1010GCoupling typeGearHeight9.00Hub barrel outside diameter (in)3.3 inHub length through bore (in)1.56 inHub materialSteelHub shoulder diameter (in)4.56 inHub styleRigidHub typeExposed BoltLength2.00Max hub Straight Bore Diameter (in)2.375 inMin hub straight bore diameter (in)0.5 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid HubsSeriesHubs-RigidUnit of dimensioninVolume1.345Volume unitCDMWidth4.56
| Coupling size | 1010G |
| Coupling type | Gear |
| Height | 9.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 3.3 in |
| Hub length through bore (in) | 1.56 in |
| Hub material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 4.56 in |
| Hub style | Rigid |
| Hub type | Exposed Bolt |
| Length | 2.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.375 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.5 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid Hubs |
| Series | Hubs-Rigid |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.345 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 4.56 |