Cap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)106300 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)106300 in/lbsContinuous torque rating (Nm)12010 NmContinuous Torque Rating (Nm)12010 NmCoupling sizeE100Coupling SizeE100Coupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight21.00Length9.00Major diameter of coupling (in)21 inMajor Diameter of Coupling (in)21 inMajor diameter of coupling (mm)533 mmMajor Diameter of Coupling (mm)533 mmMax speed rating (rpm)1900 rpmMaximum Speed Rating (rpm)1900 rpmNet Weight63.92SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.681Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth22.00
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 106300 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 106300 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 12010 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 12010 Nm |
| Coupling size | E100 |
| Coupling Size | E100 |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 21.00 |
| Length | 9.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 21 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 21 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 533 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 533 mm |
| Max speed rating (rpm) | 1900 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 1900 rpm |
| Net Weight | 63.92 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.681 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 22.00 |