Coupling size1190TCoupling typeGridHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)17.2 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)10.2 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT-HubLength10.20Max hub Straight Bore Diameter (in)12 inMax hub straight bore diameter (mm)335 mmMin hub straight bore diameter (in)6 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)153 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume0.668Volume unitHectoliterWidth22.20
| Coupling size | 1190T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 17.2 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 10.2 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T-Hub |
| Length | 10.20 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 12 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 335 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 6 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 153 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.668 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 22.20 |