Coupling size20MCoupling Size20MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight5.00Hub barrel outside diameter (in)4 inHub Barrel Outside Diameter (in)4 inHub bore fitRough boreHub Bore FitRough BoreHub length (in)2.06 inHub Length (in)2.06 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub shoulder diameter (in)4.48 inHub Shoulder Diameter (in)4.48 inHub Straight Bore Diameter [Max] (in)2.375 inHub Straight Bore Diameter [Max] (mm)60 mmHub Straight Bore Diameter [Min] (in)0.75 inHub Straight Bore Diameter [Min] (mm)19 mmHub styleRough Stock Bore (HRB)Hub StyleRough Stock Bore (HRB)Length2.00Max hub Straight Bore Diameter (in)2.375 inMax hub straight bore diameter (mm)60 mmMin hub straight bore diameter (in)0.75 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)19 mmNet Weight7.23SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.819Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth5.00
| Coupling size | 20M |
| Coupling Size | 20M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 5.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 4 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub Bore Fit | Rough Bore |
| Hub length (in) | 2.06 in |
| Hub Length (in) | 2.06 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 4.48 in |
| Hub Shoulder Diameter (in) | 4.48 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (in) | 2.375 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (mm) | 60 mm |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (in) | 0.75 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (mm) | 19 mm |
| Hub style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Hub Style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Length | 2.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.375 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 60 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.75 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 19 mm |
| Net Weight | 7.23 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.819 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.00 |