Coupling size1015GHeight9.00Hub barrel outside diameter (in)3.4 inHub length through bore (in)1.94 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)1.75 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.375 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.375 inLength9.00Max hub Straight Bore Diameter (in)1.749 inMin hub straight bore diameter (in)1.7485 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume11.946Volume unitCDMWidth9.00
| Coupling size | 1015G |
| Height | 9.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 3.4 in |
| Hub length through bore (in) | 1.94 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 1.75 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.375 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.375 in |
| Length | 9.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 1.749 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.7485 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 11.946 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 9.00 |