Coupling size1030GCoupling typeGearHeight12.00Hub barrel outside diameter (in)7.1 inHub length through bore (in)6.5 inHub materialSteelHub shoulder diameter (in)9.44 inHub styleRigidHub typeLong Hub - Exposed BoltLength6.60Max hub Straight Bore Diameter (in)5.125 inMin hub straight bore diameter (in)1.5 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid HubsSeriesHubs-RigidUnit of dimensioninVolume12.252Volume unitCDMWidth9.44
| Coupling size | 1030G |
| Coupling type | Gear |
| Height | 12.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 7.1 in |
| Hub length through bore (in) | 6.5 in |
| Hub material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 9.44 in |
| Hub style | Rigid |
| Hub type | Long Hub - Exposed Bolt |
| Length | 6.60 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 5.125 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.5 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid Hubs |
| Series | Hubs-Rigid |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 12.252 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 9.44 |