Coupling size1040GCoupling typeGearHub barrel outside diameter (in)9.66 inHub length through bore (in)4.54 inHub materialSteelHub shoulder diameter (in)12.5 inHub styleRigidHub typeExposed BoltLength4.70Max hub Straight Bore Diameter (in)7.25 inMin hub straight bore diameter (in)2.5 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid HubsSeriesHubs-RigidUnit of dimensioninWidth12.50
| Coupling size | 1040G |
| Coupling type | Gear |
| Hub barrel outside diameter (in) | 9.66 in |
| Hub length through bore (in) | 4.54 in |
| Hub material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 12.5 in |
| Hub style | Rigid |
| Hub type | Exposed Bolt |
| Length | 4.70 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 7.25 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.5 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid Hubs |
| Series | Hubs-Rigid |
| Unit of dimension | in |
| Width | 12.50 |