Coupling size50Coupling Size50Coupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight9.00Hub barrel outside diameter (in)6 inHub Barrel Outside Diameter (in)6 inHub bore fitRough boreHub Bore FitRough BoreHub length (in)2.75 inHub Length (in)2.75 inHub materialStainless steelHub MaterialStainless SteelHub shoulder diameter (in)8.125 inHub Shoulder Diameter (in)8.125 inHub Straight Bore Diameter [Max] (in)3.625 inHub Straight Bore Diameter [Max] (mm)90 mmHub Straight Bore Diameter [Min] (in)1.125 inHub Straight Bore Diameter [Min] (mm)28 mmHub styleRough Stock Bore (HRB)Hub StyleRough Stock Bore (HRB)Length3.00Max hub Straight Bore Diameter (in)3.625 inMax hub straight bore diameter (mm)90 mmMin hub straight bore diameter (in)1.125 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)28 mmNet Weight25.10SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume3.54Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth8.00
| Coupling size | 50 |
| Coupling Size | 50 |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 9.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 6 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 6 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub Bore Fit | Rough Bore |
| Hub length (in) | 2.75 in |
| Hub Length (in) | 2.75 in |
| Hub material | Stainless steel |
| Hub Material | Stainless Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 8.125 in |
| Hub Shoulder Diameter (in) | 8.125 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (in) | 3.625 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (mm) | 90 mm |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (in) | 1.125 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (mm) | 28 mm |
| Hub style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Hub Style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Length | 3.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 3.625 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 90 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.125 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 28 mm |
| Net Weight | 25.10 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 3.54 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 8.00 |