Assembled with high speed ringsFalseAssembled with High Speed RingsFalseCap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)49375 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)49375 in/lbsContinuous torque rating (Nm)5578 NmContinuous Torque Rating (Nm)5578 NmCoupling sizeES80Coupling SizeES80Coupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight16.00Length16.00Major diameter of coupling (in)16 inMajor Diameter of Coupling (in)16 inMajor diameter of coupling (mm)406 mmMajor Diameter of Coupling (mm)406 mmMax speed rating (rpm)1800 rpmMaximum Speed Rating (rpm)1800 rpmNet Weight41.75SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.545Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth13.00
| Assembled with high speed rings | False |
| Assembled with High Speed Rings | False |
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 49375 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 49375 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 5578 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 5578 Nm |
| Coupling size | ES80 |
| Coupling Size | ES80 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 16.00 |
| Length | 16.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 16 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 16 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 406 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 406 mm |
| Max speed rating (rpm) | 1800 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 1800 rpm |
| Net Weight | 41.75 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.545 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 13.00 |