Coupling size1025GHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)5.14 inHub length through bore (in)3.03 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)1.5 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.1875 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.375 inLength18.00Max hub Straight Bore Diameter (in)1.4995 inMin hub straight bore diameter (in)1.499 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.956Volume unitHectoliterWidth18.00
| Coupling size | 1025G |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 5.14 in |
| Hub length through bore (in) | 3.03 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 1.5 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.1875 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.375 in |
| Length | 18.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 1.4995 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.499 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.956 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 18.00 |