Coupling size1035GHeight12.00Hub barrel outside diameter (in)7 inHub length through bore (in)4.19 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)4.5 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.5 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)1 inLength12.00Max hub Straight Bore Diameter (in)4.498 inMin hub straight bore diameter (in)4.4965 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.283Volume unitHectoliterWidth12.00
| Coupling size | 1035G |
| Height | 12.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 7 in |
| Hub length through bore (in) | 4.19 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 4.5 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.5 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 1 in |
| Length | 12.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 4.498 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 4.4965 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.283 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 12.00 |