Assembled with high speed ringsFalseAssembled with High Speed RingsFalseCap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)2875 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)2875 in/lbsContinuous torque rating (Nm)325 NmContinuous Torque Rating (Nm)325 NmCoupling sizeES20Coupling SizeES20Coupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight9.00Length7.00Major diameter of coupling (in)7.25 inMajor Diameter of Coupling (in)7.25 inMajor diameter of coupling (mm)184 mmMajor Diameter of Coupling (mm)184 mmMax speed rating (rpm)4800 rpmMaximum Speed Rating (rpm)4800 rpmNet Weight6.59SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume7.227Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth7.00
| Assembled with high speed rings | False |
| Assembled with High Speed Rings | False |
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 2875 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 2875 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 325 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 325 Nm |
| Coupling size | ES20 |
| Coupling Size | ES20 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 9.00 |
| Length | 7.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 7.25 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 7.25 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 184 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 184 mm |
| Max speed rating (rpm) | 4800 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 4800 rpm |
| Net Weight | 6.59 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 7.227 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 7.00 |