Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)925 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)925 in/lbsContinuous torque rating (Nm)105 NmContinuous Torque Rating (Nm)105 NmCoupling sizeES5-RCoupling SizeES5-RCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialUrethane (Orange)Element MaterialUrethane (Orange)Element styleTorsionally MatchedElement StyleTorsionally MatchedHeight7.00Length5.00Major diameter of coupling (in)5.38 inMajor Diameter of Coupling (in)5.38 inMajor diameter of coupling (mm)137 mmMajor Diameter of Coupling (mm)137 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight4.13SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume2.868Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth5.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 925 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 925 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 105 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 105 Nm |
| Coupling size | ES5-R |
| Coupling Size | ES5-R |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Urethane (Orange) |
| Element Material | Urethane (Orange) |
| Element style | Torsionally Matched |
| Element Style | Torsionally Matched |
| Height | 7.00 |
| Length | 5.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 5.38 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 5.38 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 137 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 137 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 4.13 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 2.868 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.00 |