Coupling size1120TCoupling typeGridHeight8.00Hub barrel outside diameter (in)7.06 inHub bore fitInterferenceHub length through bore (in)5.88 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)3.875 inHub styleBoredHub typeT-HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.5 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)1 inLength12.75Max hub Straight Bore Diameter (in)3.8735 inMin hub straight bore diameter (in)3.8725 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductT10_T20 Series Standard Bore HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume0.213Volume unitHectoliterWidth12.75
| Coupling size | 1120T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 8.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 7.06 in |
| Hub bore fit | Interference |
| Hub length through bore (in) | 5.88 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 3.875 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T-Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.5 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 1 in |
| Length | 12.75 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 3.8735 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 3.8725 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | T10_T20 Series Standard Bore Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.213 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 12.75 |