Cap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)2875 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)2875 in/lbsContinuous torque rating (Nm)325 NmContinuous Torque Rating (Nm)325 NmCoupling sizeE20Coupling SizeE20Coupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight7.00Length4.00Major diameter of coupling (in)7.25 inMajor Diameter of Coupling (in)7.25 inMajor diameter of coupling (mm)184 mmMajor Diameter of Coupling (mm)184 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight3.96SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume3.212Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth7.00
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 2875 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 2875 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 325 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 325 Nm |
| Coupling size | E20 |
| Coupling Size | E20 |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 7.00 |
| Length | 4.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 7.25 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 7.25 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 184 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 184 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 3.96 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 3.212 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 7.00 |