Coupling size1020GCoupling typeGearHeight12.00Hub barrel outside diameter (in)4.98 inHub length through bore (in)2.3 inHub materialSteelHub shoulder diameter (in)7 inHub styleRigidHub typeExposed BoltLength2.40Max hub Straight Bore Diameter (in)3.625 inMin hub straight bore diameter (in)1 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid HubsSeriesHubs-RigidUnit of dimensioninVolume3.304Volume unitCDMWidth7.00
| Coupling size | 1020G |
| Coupling type | Gear |
| Height | 12.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.98 in |
| Hub length through bore (in) | 2.3 in |
| Hub material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 7 in |
| Hub style | Rigid |
| Hub type | Exposed Bolt |
| Length | 2.40 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 3.625 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid Hubs |
| Series | Hubs-Rigid |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 3.304 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 7.00 |