Coupling size1025GHeight2.00Hub barrel outside diameter (in)5.14 inHub length through bore (in)4 inHub materialSteelHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.25 inKeyway width (in)0.5 inLength4.00Number of keyways1Number of set screws0ProductG Series Mill Motor Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.743Volume unitCDMWidth5.67
| Coupling size | 1025G |
| Height | 2.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 5.14 in |
| Hub length through bore (in) | 4 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.25 in |
| Keyway width (in) | 0.5 in |
| Length | 4.00 |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Mill Motor Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.743 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 5.67 |