Cap screwsMetric CapscrewsCap ScrewsMetric CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)212625 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)212625 in/lbsContinuous torque rating (Nm)24022 NmContinuous Torque Rating (Nm)24022 NmCoupling sizeE120MCoupling SizeE120MCoupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight48.00Length48.00Major diameter of coupling (in)25 inMajor Diameter of Coupling (in)25 inMajor diameter of coupling (mm)635 mmMajor Diameter of Coupling (mm)635 mmMax speed rating (rpm)1800 rpmMaximum Speed Rating (rpm)1800 rpmNet Weight94.36SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume1.812Volume unitCubic meterVolume UnitCubic meterWeight unitLBWidth48.00
| Cap screws | Metric Capscrews |
| Cap Screws | Metric Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 212625 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 212625 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 24022 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 24022 Nm |
| Coupling size | E120M |
| Coupling Size | E120M |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 48.00 |
| Length | 48.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 25 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 25 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 635 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 635 mm |
| Max speed rating (rpm) | 1800 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 1800 rpm |
| Net Weight | 94.36 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 1.812 |
| Volume unit | Cubic meter |
| Volume Unit | Cubic meter |
| Weight unit | LB |
| Width | 48.00 |