Bored for bushing size2517 BSWBored For Bushing Size2517 BSWCoupling size40MCoupling Size40MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight7.00Hub barrel outside diameter (in)6.63 inHub Barrel Outside Diameter (in)6.63 inHub bore fitTaper lockHub Bore FitTaper LockHub length (in)1.75 inHub Length (in)1.75 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub styleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Hub StyleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Length2.00Net Weight7.63SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume1.606Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth7.00
| Bored for bushing size | 2517 BSW |
| Bored For Bushing Size | 2517 BSW |
| Coupling size | 40M |
| Coupling Size | 40M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 7.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 6.63 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 6.63 in |
| Hub bore fit | Taper lock |
| Hub Bore Fit | Taper Lock |
| Hub length (in) | 1.75 in |
| Hub Length (in) | 1.75 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Hub Style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Length | 2.00 |
| Net Weight | 7.63 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 1.606 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 7.00 |