Bored for bushing size1008 BSWBored For Bushing Size1008 BSWCoupling size4MCoupling Size4MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight2.00Hub barrel outside diameter (in)2.6 inHub Barrel Outside Diameter (in)2.6 inHub bore fitTaper lockHub Bore FitTaper LockHub length (in)0.88 inHub Length (in)0.88 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub styleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Hub StyleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Length1.00Net Weight0.68SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume4Volume unitCubic inchVolume UnitCubic inchWeight unitLBWidth2.00
| Bored for bushing size | 1008 BSW |
| Bored For Bushing Size | 1008 BSW |
| Coupling size | 4M |
| Coupling Size | 4M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 2.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 2.6 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 2.6 in |
| Hub bore fit | Taper lock |
| Hub Bore Fit | Taper Lock |
| Hub length (in) | 0.88 in |
| Hub Length (in) | 0.88 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Hub Style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Length | 1.00 |
| Net Weight | 0.68 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 4 |
| Volume unit | Cubic inch |
| Volume Unit | Cubic inch |
| Weight unit | LB |
| Width | 2.00 |