Coupling size1110TCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)6.31 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)5 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT-HubLength8.75Max hub Straight Bore Diameter (in)4.5 inMax hub straight bore diameter (mm)120 mmMin hub straight bore diameter (in)1.625 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)42 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume7.657Volume unitCDMWidth8.90
| Coupling size | 1110T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 6.31 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 5 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T-Hub |
| Length | 8.75 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 4.5 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 120 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.625 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 42 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 7.657 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 8.90 |