Coupling size4MCoupling Size4MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight2.00Hub barrel outside diameter (in)2.36 inHub Barrel Outside Diameter (in)2.36 inHub bore fitRough boreHub Bore FitRough BoreHub length (in)1.69 inHub Length (in)1.69 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub shoulder diameter (in)2.6 inHub Shoulder Diameter (in)2.6 inHub Straight Bore Diameter [Max] (in)1.625 inHub Straight Bore Diameter [Max] (mm)42 mmHub Straight Bore Diameter [Min] (in)0.375 inHub Straight Bore Diameter [Min] (mm)10 mmHub styleRough Stock Bore (HRB)Hub StyleRough Stock Bore (HRB)Length1.00Max hub Straight Bore Diameter (in)1.625 inMax hub straight bore diameter (mm)42 mmMin hub straight bore diameter (in)0.375 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)10 mmNet Weight1.76SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume4Volume unitCubic inchVolume UnitCubic inchWeight unitLBWidth2.00
| Coupling size | 4M |
| Coupling Size | 4M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 2.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 2.36 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 2.36 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub Bore Fit | Rough Bore |
| Hub length (in) | 1.69 in |
| Hub Length (in) | 1.69 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 2.6 in |
| Hub Shoulder Diameter (in) | 2.6 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (in) | 1.625 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (mm) | 42 mm |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (in) | 0.375 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (mm) | 10 mm |
| Hub style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Hub Style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Length | 1.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 1.625 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 42 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.375 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 10 mm |
| Net Weight | 1.76 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 4 |
| Volume unit | Cubic inch |
| Volume Unit | Cubic inch |
| Weight unit | LB |
| Width | 2.00 |