Bored for bushing size4040 BSWBored For Bushing Size4040 BSWCoupling size80MCoupling Size80MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight14.00Hub barrel outside diameter (in)11.25 inHub Barrel Outside Diameter (in)11.25 inHub bore fitTaper lockHub Bore FitTaper LockHub length (in)4 inHub Length (in)4 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub styleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Hub StyleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Length8.00Net Weight40.48SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.257Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth14.00
| Bored for bushing size | 4040 BSW |
| Bored For Bushing Size | 4040 BSW |
| Coupling size | 80M |
| Coupling Size | 80M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 14.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 11.25 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 11.25 in |
| Hub bore fit | Taper lock |
| Hub Bore Fit | Taper Lock |
| Hub length (in) | 4 in |
| Hub Length (in) | 4 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Hub Style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Length | 8.00 |
| Net Weight | 40.48 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.257 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 14.00 |