Coupling size1025GHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)5.14 inHub length through bore (in)3.03 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)1.375 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.15625 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.3125 inLength18.00Max hub Straight Bore Diameter (in)1.3745 inMin hub straight bore diameter (in)1.374 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.956Volume unitHectoliterWidth18.00
| Coupling size | 1025G |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 5.14 in |
| Hub length through bore (in) | 3.03 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 1.375 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.15625 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.3125 in |
| Length | 18.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 1.3745 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.374 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.956 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 18.00 |